„Dříve jsem se ptal: Jak mohu vyléčit či změnit tohoto člověka? Dnes bych tuto otázku položil jinak: Jak mohu vytvořit vztah, který tento člověk může využít pro svůj osobní růst?“ — Carl Rogers americký psycholog
Psychoterapie
- Co to znamená?
- Jak to vypadá?
- Jak často?
Terapie je setkání lidí, klienta a terapeuta, kdy terapeut citlivě a s hlubokým porozuměním naslouchá, nesoudí. Společně s klientem zpracovává emoce a pocity, které se postupně u klienta vynořují.
Uvědomováním situací a emocí klient získává nový pohled na svůj život. Často děláme spoustu věcí automaticky, aniž bychom o nich přemýšleli. Jistě nám toho jednání usnadní život, ale jsou situace, kdy se díky takovému chování dostáváme stále dokola do stejných problémů. Jen my můžeme svůj život změnit. Nečekejme, až se změní druzí, změňme se my sami.
Podle Carla R. Rogerse, zakladatele psychoterapeutického směru, který jsem vystudovala, má v sobě každý člověk zakotvenu schopnost rozvinout se ve spokojeného a samostatného jedince. Je to proces, který však potřebuje vhodné podmínky, pochopit své radosti i bolesti, pochopit své pocity nespokojenosti.
Jak jsem již psala, je to proces, cesta. Nelze toho dosáhnout za týden. Někdo potřebuje delší dobu, u někoho změny probíhají rychle. Je to jen na Vás, Vaší motivaci, jedinečnosti.
Kolik terapií je zapotřebí? Toto si stanoví klient. Pokud si přejete rychleji nastolit změnu, je vhodné docházet jednou týdně či maximálně jednou za 14 dní. Hodina terapie je 60 minut.
Existuje řada důvodů, proč hledat terapeuta:
- jsem dlouhodobě ve stresu
- řeším partnerské nebo rodinné problémy
- úzkosti, strachy
- procházíte náročným obdobím ve svém životě
- jste takzvaně na rozcestí
- hledáte smysl svého života
... nebo si jen potřebujete promluvit s někým nezávislým, objektivním
"Vaše vize budou jasné pouze tehdy, když se podíváte do svého vlastního srdce. Kdo se dívá jen směrem ven, sní; kdo se dívá dovnitř, probouzí se." - Carl Gustav Jung